İnternetten Vize Alınan Ülkeler

İnternetten Vize Alınan Ülkeler

Bilindiği üzere vize işlemleri ve vize evrakları oldukça yorucu adımlar içermektedir. 1 haftalık yapılacak tatiller kapsamında dahi günler süren vize işlemleri ile uğraşılmaktadır. Bu yüzden bazı ülkeler, özellikle kısa süreli seyahatler kapsamında e-vize uygulamasını başlatarak, vize işlemlerini çok daha pratik bir hale getirdi.

Bu bağlamda insanlar, daha kolay ve daha pratik işlemler içeren e-vize yöntemi ile internet üzerinden kolayca vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. İnternetten vize alınan ülkeler içerisinde; ABD, Ermenistan, Hindistan, Kuveyt, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye gibi pek çok ülkenin yer aldığını söyleyebiliriz. Ancak bu ülkeler yalnızca turistik vize gibi kısa süreli vize türleri için e- vize uygulamasını sağlamaktadır diyebiliriz.

Elektronik Vize Nereden Alınır?

Açılımı Elektronik vize olan e- vize konusunda merak edilen çok fazla konu bulunmaktadır. Bu bağlamda ilk sırada elektronik vize nereden alınır sorusunun yer aldığını söyleyebiliriz. Elektronik vize almadan önce ilk olarak seyahat gerçekleştireceğiniz ülkenin bu vize türü ile başvurulara açık olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Çünkü bilindiği üzere e- vize yöntemi henüz tüm devletler tarafından uygulanmaktadır.

İnternette vize alınan ülkeler içerisinden bir ülkeye seyahat edecekseniz, bu ülkenin konsolosluk sayfası içerisinde yer alan bilgilerden yola çıkarak e-vize belgelerini temin etmeli ve daha sonra yine bu sayfanın yönlendirdiği yerden e-vize işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

İnternetten vize alınan ülkeler dışında merak edilen bir diğer soru da hangi ülkelerin vize istemediği sorudur. Bilindiği üzere Türkiye pek çok ülke ile karşılıklı olarak vize prosedürleri yani uygulamalarını kısa süreli seyahatler dahilinde kaldırmıştır. Ancak bu ülkeler arasında schengen ülkeleri yer almamaktadır. ( yeşil pasaport ve diğer resmî pasaport hamilleri schengen ülkelerine vize almadan giriş yapabilirler. ) Bu bağlamda Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz seyahat edebilir sorusunun yanıtı için verilecek yanıt 119’dur. Ancak bu rakam içerisinde kapıda vize uygulaması da dahildir diyebiliriz.

Vize Olmadan Hangi Ülkelere Gidebilirim?

İnternetten vize alınan ülkeler dışında, hangi ülkelere vize almadan seyahat edilebileceği de merak edilen vize soruları arasındadır. Bilindiği üzere yukarıda kapıda vize uygulaması ve vizesiz seyahat ile gidilebilecek 119 adet ülke bulunduğunu belirtmiştik. Bu bağlamda vize olmadan hangi ülkelere gidebilirim sorusunu yöneltenler için bu ülkelerden bazılarını aşağıdaki liste dahilinde paylaşalım:

 • Gürcistan
 • Sırbistan
 • Ukrayna
 • Moldova
 • Belarus
 • KKTC
 • Makedonya
 • Karadağ
 • Arnavutluk
 • Bosna- Hersek
 • Güney Kore
 • Japonya
 • Jamaika
 • Fildişi Sahili
 • Kolombiya
 • Şili
 • Peru
 • Arjantin

Vize Nereden Nasıl Alınır?

İnternetten vize alınan ülkeler kapsamında, vize işlemlerinin nasıl yapıldığı da merak edilen sorula içerisine dahildir. Özellikle ilk kez vize alacak insanların vize nereden nasıl alınır şeklinde yönelttiği sorulara karşılık; her ülkenin vize prosedürünün ayrı olduğunu söyleyelim.

Ayrıca alacağınız vize türüne göre ( uzun süreli ya da kısa süreli vizeler ) vizelerin başvuru merkezleri de değişmektedir. Bu bilgilerin hepsi, seyahat etmek istediğiniz ülkelerin konsolosluk sitelerinde yer almaktadır. Bu siteler üzerinden vize evraklarının güncel listesine, ödemeniz gereken vize harç bedeline ulaşabilir ve yönlendirmeler doğrultusunda konsolosluk ya da vize başvuru merkezlerinden müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Online Alınır mı?

Vize online alınır mı sorusu ile aslında kast edilen şey e- vize uygulamasıdır. Bu uygulamanın kullanıldığı ülkeler kapsamında e- vize alınabilmektedir. Ancak her ülkede elektronik vize yani e- vize uygulaması bulunmadığı için sorunun yanıtı da gitmek istediğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterecektir. Son olarak e- vize uygulamasının genel olarak turistik vize gibi, kısa süreli vizeler kapsamında geçerli olduğunu da belirtebiliriz.

Vize İşlemlerini Kim Yapar?

Bir ülkeden diğerine seyahat etmek için gerekli olan vize işlemleri genellikle ülkelerin konsoloslukları ve büyükelçilikleri tarafından yapılmaktadır. Ayrıca kapıda vize işlemlerinde de sınır kapılarında yer alan gişeler tarafından ilgili işlemler gerçekleştirilmektedir.

Vize Ücreti Ne Kadar?

Bu sorunun yanıtı seyahat etmek yani vize almak istediğiniz ülkenin vize prosedürlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Vize Almak İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Sorunun yanıtı ülkeden ülkeye değişse de 5- 7 günlük bir seyahat dahilinde bankada en az 10- 13 bin TL’nin bulunması yeterli kabul edilmektedir diyebiliriz.

Give a Comment